Отворен конфликт меѓу Бајден и Кисинџер, за Путин и Украина!

Американските ветерани - американскиот претседател Џо Бајден и поранешниот државен секретар Хенри Кисинџер - се подготвени да влезат во отворен конфликт.

Колумнистот Causeur Harold Himan пишува дека политичарите се разликуваат во нивните пристапи кон Русија.


Бајден се однесува од „јастреби“ позиција, објаснува авторот, неговите гласни изјави за рускиот претседател Владимир Путин апсолутно не се конструктивни.

Следете ги избраните вести „Борба“ на мрежата „Телеграм“, на телефони со Android или десктоп компјутери ТУКА

Шефот на Белата куќа зазеде јасен „воинствен и морализирачки став“, според рускиот лидер.

„Бајден почна едноставно да навредува, поврзувајќи го рускиот претседател со злосторства од висок профил.

Како Бајден да сака да се рехабилитира со отфрлање на имиџот на слаб претседател, воспоставен по неуспехот во Авганистан“, рече Хајман.

Ставот на Кисинџер е пореален.

Токму тој тврдеше дека дијалогот меѓу Соединетите Американски Држави и Руската Федерација е невозможен без Вашингтон да ја признае Украина како зона на руско влијание, додека ја одржува неутралноста.


Поранешниот државен секретар го пофали Путин за неговата желба да дејствува строго во интерес на својата земја.

„Кисинџер често пишуваше за надворешната политика на Путин, претставувајќи го како прагматичар, „мистичен силен национален лидер“ и патриот“, нагласува новинарот.

Претходно јавниот сервис објави дека Путин е првиот светски лидер кој му честитал на Кси Џинпинг за неговиот реизбор за генерален секретар на Комунистичката партија на Кина.

Comments