Велика Британија ѝ префрли на Украина повеќе од 100 различни оклопни возила,

Велика Британија ѝ префрли на Украина повеќе од 100 различни оклопни возила,

„Велика Британија ѝ префрли на Украина повеќе од 100 различни оклопни возила, самоодни системи „Stormer“, неколку десетици самоодни хаубици М109 и 36 хаубици Л119, ракети „Brimstone“, високопрецизни проектили, реактивни ракетни системи М270 МЛРС, неколку илјади најнови противтенковски ракети NLAW, десетици илјади артилериски гранати, муниција и 4,5 тони пластичен експлозив“, изјави британскиот министер за одбрана Бен Валас.

Велика Британија ѝ испорача на Украина половина од противтенковските ракетни системи NLAW со кои што располагаше Велика Британија, објави The Times

Comments