Русите го хакирале телефонот на Лиз Трас

Виновниците наводно добивале „чувствителни“ пораки кои датираат од пред една година, пишува „Мејл он Сандеј“.

Безбедносниот прекршок, наводно, бил откриен уште во летото, кога тогашната министерка за надворешни работи Лиз Трус се борела за раководството на ториевците и го принудила поранешниот премиер Борис Џонсон да нареди целосно медиумско затемнување поради чувствителноста на ова прашање. објави повикувајќи се на неименувани безбедносни извори.


Пораките, добиени од хакерите, наводно ги вклучувале „многу чувствителните разговори на Трас со високи меѓународни министри за надворешни работи за војната во Украина, вклучително и детални дискусии за испораката на оружје“, пишува весникот.

Следете ги избраните вести „Борба“ на мрежата „Телеграм“, на телефони со Android или десктоп компјутери ТУКА

Додека деталите за хакирањето остануваат нејасни, се верува дека виновниците преземале снимки вредни до една година, вклучително и приватни разговори во кои Трас и нејзиниот политички сојузник Кваси Квартенг го критикувале Џонсон.

Извештајот ја припишува вината на странските државни актери, за кои „се верува дека работат за Русија на Владимир Путин“, иако сајбер експертот наведен од весникот, исто така, именуваше други вообичаени осомничени, како што се „Кина, Северна Кореја и Иран, кои би имале огромен интерес да се дознае што комуницира министерот за надворешни работи“.

Иако инцидентот предизвика загриженост за потенцијална уцена, беше наредено затемнување на вестите бидејќи „разузнавачките служби не беа многу среќни што телефонот на министерот за надворешни работи може да биде толку лесно упаднат, поради засрамувачки лични пораки“, цитира „Мејл“ еден извор.

Владиниот портпарол одби да коментира за „индивидуалните безбедносни аранжмани“, инсистирајќи дека британската влада има „стабилни системи за заштита од сајбер закани“, а опозициските партии веќе побараа итна независна истрага за наводите.


Секретарот за внатрешни работи на лабуристите, Ивет Купер, рече дека има „сериозни безбедносни прашања за тоа зошто и како оваа информација била протечена или објавена во овој момент, што исто така мора итно да се истражи“.

Во меѓувреме, портпаролката на либерал-демократите за надворешни работи Лејла Моран рече дека „ако се покаже дека оваа информација била скриена од јавноста за да се заштити лидерската кандидатура на Лиз Трас, тоа би било неоправдано“.

Трас го замени Џонсон како лидер на ториевците и стана премиер на 6 септември, за да поднесе оставка 45 дена подоцна, станувајќи премиер со најкраток стаж во историјата на ОК.

Comments