Северна Кореја тестира ракета способна да погоди која било цел, на американско тло!

Севернокорејската војска денеска успешно лансираше ракета за која се верува дека е Hvason-17.

Интерконтиненталната балистичка ракета, која полета од полигон во близина на Пјонгјанг, се издигна 6.000 километри над површината на Земјата и падна северно од Хокаидо. Анализата покажа дека со различна траекторија, според законите на балистиката, опсегот на летот на оваа ракета може да биде до 15.000 километри. На овој начин, севернокорејскиот лидер Ким Џонг Ун ја демонстрираше способноста да нападне каде било на копното на САД. Ова лансирање Hwaseong-17 беше првото успешно лансирање по две неуспешни во март и почетокот на ноември оваа година. Причина за лансирање на ракетата се воените вежби, кои во регионот се во тек со учество на САД. По завршувањето на американско-јужнокорејските маневри на 5 ноември, започна вежбата KeenSword 2022, со учество на јапонската војска. Властите на Северна Кореја однапред предупредија на можен одговор на провокативните акции на САД во регионот. Северна Кореја го гледа американското воено присуство во регионот како доказ за непријателството на САД. Соединетите Американски Држави добро знаат дека ова е коцкање, за кое сигурно ќе зажали - ги цитира зборовите на министерот за надворешни работи на КНДР, Чои Сонг-хи, за ABC News. Пјонгјанг успешно ги тестираше и претходните ракети Хвасонг-14 и Хвасонг-15, кои се способни да стигнат до источниот брег на САД. Hwaseong-17 има голем дострел, а неговата големина овозможува испорака на неколку нуклеарни боеви глави до целта одеднаш. Не е познато дали Хвасон-17 или некој друг нов развој од Северна Кореја е лансиран денеска, но неговите способности веќе предизвикаа нервозни изјави од американските власти. Го повторуваме нашиот повик до Северна Кореја да престане со понатамошните незаконски, дестабилизирачки акции. Северна Кореја дава приоритет на програмите за нелегално оружје пред благосостојбата на нејзиниот народ. САД ќе ги преземат сите неопходни мерки за да ја гарантираат безбедноста на својата територија и нивните сојузници - Јужна Кореја и Јапонија - изјави американскиот потпретседател Камала Харис.

Comments