Украина гранатираше магацин со радиоактивен отпад! - официјално

Нуклеарната централа Запорожје беше силно мета два дена по ред.

Украинските војници во последните два дена ја гранатираат најголемата европска нуклеарна централа, изјави Ренат Карча, советник на рускиот државен нуклеарен оператор Rosenergoat. Карча рече дека нуклеарната централа Запорожје била цел во неделата наутро, откако претходниот ден беше испукан бараж врз објектот, кога шест проектили го погодија системот за ладење на еден од ректорите, а два го погодија складиштето за радиоактивен отпад. Тој додаде дека вработените се неповредени. Според руското Министерство за одбрана, објектот бил гранатиран двапати во неделата, додека во саботата биле истрелани 11 „артилериски гранати од голем калибар“. Министерството соопшти дека проектилите паднале во близина на реакторот, а дека пожарот бил насочен и кон далноводи. „Невозможно е да се проценат последиците од гранатирањето, бидејќи постои опасност од нови напади“, рече Карча. Според официјалните лица, планот не бил толку насочен до крајот на септември. Меѓународната агенција за атомска енергија (МААЕ), чиј тим ја следи ситуацијата на терен, објави дека во неделата „за краток временски период се слушнале повеќе од десетина експлозии“. Се додава дека експертите можеле да видат дел од експлозиите од нивните прозорци. „Кој и да стои зад ова мора веднаш да престане. Како, како што сум кажал многупати досега, си играш со оган!“ изјави генералниот директор на МААЕ, Рафаел Мариано Гроси.

Comments